Home | Business4WV | News Center
FacebookFollow Secretary Tennant on Twitter Subscribe to Secretary Tennant's Videos on Vimeo   Font size: A-  A  A+

 Current Office Holders

Federal and Statewide  |  Members of the West Virginia State Senate 

Members of the West Virginia House of Delegates  Justices and Judges

Executive Committee Member Search


Federal and Statewide

District Elected Official  County of Residence  Next Election  Party 
U.S. Senate
Marion
Kanawha 

2012
2014 

D
U.S. House of Representatives
Ohio
Kanawha
Raleigh

2012
2012
2012 

R
R
D
Acting Governor
Logan
 
2012*

Secretary of State
Kanawha 

2012

Auditor
Wood 

2012

Treasurer
Kanawha 

2012 

Commissioner of Agriculture
Mason

2012 

Attorney General
Kanawha

2012 

 * Governor may not hold office for more than 2 consecutive terms.

Back to top


Members of the West Virginia Legislature

State Senate:
Members serve 4 year terms

District Elected Official County of Residence Next Election Party
1 Orphy Klempa Ohio 2014 D
1 Jack Yost Brooke 2012 D
2 Larry J. Edgell Wetzel 2014 D
2 Jeffery V. Kessler Marshall 2012 D
3 Donna J. Boley Pleasants 2012 R
3 David Nohe Wood 2014 R
4 Karen Facemyer Jackson 2012 R
4 Mike Hall Putnam 2014 R
5 Evan H. Jenkins Cabell 2014 D
5 Robert H. Plymale Wayne 2012 D
6 H. Truman Chafin Mingo 2014 D
6 John Pat Fanning McDowell 2012 D
7 Ron Stollings Boone 2014 D
7 Earl Ray Tomblin Logan 2012 D
8 Corey Palumbo Kanawha 2012 D
8 Erik Wells Kanawha 2014 D
9 Richard Browning Wyoming 2012 D
9 Mike Green Raleigh 2014 D
10 Ron Miller Greenbrier 2014 D
10 Mark Wills Mercer 2012 D
11 William R. Laird IV Fayette 2012 D
11 Greg Tucker Nicholas 2014 D
12 Joseph (Joe) Minard Harrison 2014 D
12 Douglas E. Facemire Braxton 2012 D
13 Bob Beach Monongalia 2014 D
13 Roman W. Prezioso, Jr. Marion 2012 D
14 Bob Williams Taylor 2012 D
14 Dave Sypolt Preston 2014 R
15 Clark S. Barnes Randolph 2012 R
15 Walt Helmick Pocahontas 2014 D
16 John Unger Berkeley 2014 D
16 Herb Snyder Jefferson 2012 D
17 Brooks McCabe, Jr. Kanawha 2014 D
17 Dan Foster Kanawha 2012 D

Back to top

House of Delegates: Members serve 2 year terms

District Elected Official County of Residence Party
1 Ronnie Jones Hancock D
1 Randy Swartzmiller Hancock D
2 Tim Ennis Brooke D
2 Roy Givens Brooke D
3 Ryan Ferns Ohio D
3 Erikka Storch Ohio R
4 Michael T. Ferro Marshall D
4 Scott G. Varner Marshall D
5 Dave Pethtel Wetzel D
6 Wm. Roger Romine Tyler R
7 Lynwood "Woody" Ireland Ritchie R
8 E. W. "Bill" Anderson, Jr. Wood R
9 Larry Border Wood R
10 Tom Azinger Wood R
10 Daniel Poling Wood D
10 John N. Ellem Wood R
11 Bob Ashley Roane R
12 Mitch B. Carmichael Jackson R
13 Dale Martin Putnam D
13 Brady R. Paxton Putnam D
14 Troy Andes Putnam R
14 Brian Savilla Putnam R
15 Kevin J. Craig Cabell D
15 Carol Miller Cabell R
15 Jim Morgan Cabell D
16 Doug Reynolds Wayne D
16 Kelli Sobonya Cabell R
16 Dale Stephens Cabell D
17 Don Perdue Wayne D
17 Richard Thompson Wayne D
18 Larry  Barker Boone D
19 Greg Butcher Lincoln D
19 Rupert Phillips Logan D
19 Ralph Rodighiero Logan D
19 Josh Stowers Logan D
20 K. Steven Kominar Mingo D
21 Harry Keith White Mingo D
22 Daniel J. Hall Wyoming D
22 Linda Goode Phillips Wyoming D
23 Clif Moore McDowell D
24 Marty Gearheart Mercer R
25 John R. Frazier Mercer D
25 Joe Ellington Mercer R
26 Gerald L. Crosier Monroe D
27 Virginia Mahan Summers D
27 Ricky Moye Raleigh D
27 Linda Sumner Raleigh R
27 John O'Neal Raleigh R
27 Rick Snuffer Raleigh R
28 Thomas W. Campbell Greenbrier D
28 Ray Canterbury Greenbrier R
29 David Perry Fayette D
29 John Pino Fayette D
29 Margaret Anne Staggers Fayette D
30 Bonnie Brown Kanawha D
30 Nancy Peoples Guthrie Kanawha D
30 Barbara Hatfield Kanawha D
30 Mark Hunt Kanawha D
30 Doug Skaff Jr. Kanawha D
30 Danny Wells Kanawha D
30 Eric Nelson Kanawha R
31 Meshea Poore Kanawha D
32 Tim Armstead Kanawha R
32 Patrick Lane Kanawha R
32 Ron Walters Kanawha R
33 David Walker Clay D
34 Brent Boggs Braxton D
35 Harold "Pete" Sigler Nicholas R
36 Joe Talbott Webster D
37 Bill Hartman Randolph D
37 Denise Campbell Randolph D
38 Margaret Donaldson Smith     Lewis D
39 Bill Hamilton Upshur R
40 Mary M. Poling Barbour D
41 Samuel J. "Sam" Cann Harrison D
41 Ron Fragale Harrison D
41 Richard J. Iaquinta Harrison D
41 Tim Miley Harrison D
42 Mike Manypenny Taylor D
43 Mike Caputo Marion D
43 Linda Longstreth Marion D
43 Tim Manchin Marion D
44 Barbara Evans Fleischauer Monongalia D
44 Charlene Marshall Monongalia D
44 Tony Barill Monongalia D
44 Amanda Pasdon Monongalia R
45 Larry A. Williams Preston D
46 Stan Shaver Preston D
47 Harold Michael Hardy D
48 Allen V.  Evans Grant R
49 Gary Howell Mineral R
50 Ruth Rowan Hampshire R
51 Daryl E. Cowles Morgan R
52 Larry Kump Berkeley R
53 Jonathan Miller Berkeley R
54 Walter E. Duke Berkeley R
55 John Overington Berkeley R
56 Eric Householder Berkeley R
57 John Doyle Jefferson D
58 Tiffany E. Lawrence Jefferson D

Back to top


Judges and Justices

Justices of the Supreme Court of Appeals

Elected Official Residence County Next Election Party
Chief Justice Brent D. Benjamin Kanawha 2016 R
Justice Robin Jean Davis Kanawha 2012 D
Justice Margaret L. Workman Kanawha 2020 D
Justice Menis E. Ketchum Cabell 2020 D
Justice Thomas E. McHugh Kanawha 2012 D

Judges of Circuit Courts - All terms expire 2016

Circuit/Division

Elected Official

Residence County

Party

1

1

Ronald E. Wilson

Hancock

D

1

2

Arthur M. Recht

Ohio

D

1

3

Martin J. Gaughan

Hancock

D

1

4

Jim Mazzone

Brooke

D

2

1

Mark A. Karl

Marshall

R

2

2

David W. Hummel, Jr.

Marshall

D

3

0

Robert L. Holland, Jr.

Doddridge

R

4

1

J.D. Beane

Wood

D

4

2

Robert A. "Bob" Waters

Wood

R

4

3

Jeffrey B. Reed

Wood

R

5

1

David W. Nibert

Mason

D

5

2

Tom Evans

Jackson

R

6

1

Alfred E. Ferguson

Cabell

D

6

2

David Matthew Pancake

Cabell

R

6

3

Jane Hustead

Cabell

D

6

4

Dan O'Hanlon

Cabell

D

7

1

Roger L. Perry

Logan

D

7

2

Eric H. O'Briant

Logan

D

8

1

Booker T. Stephens

McDowell

D

8

2

Rudolph Murensky, II

McDowell

D

9

1

Derek C. Swope

Mercer

D

9

2

William J. Sadler

Mercer

D

9

3

Omar J. Aboulhosen

Mercer       

D

10

1

John A. Hutchison

Raleigh

D

10

2

H.L. "Kirk" Kirkpatrick III

Raleigh

D

10

3

Robert A. Burnside, Jr.

Raleigh

D

11

1

Joseph C. Pomponio, Jr.

Greenbrier

D

11

2

James J. "Jim" Rowe

Greenbrier

D

12

1

Paul M. Blake, Jr.

Fayette

D

12

2

John W. Hatcher, Jr.

Fayette

D

13

1

Irene C. Berger

Kanawha

D

13

2

Paul Zakaib, Jr.

Kanawha

R

13

3

Tod J. Kaufman

Kanawha

D

13

4

James C. Stucky

Kanawha

R

13

5

Louis "Duke" Bloom

Kanawha

D

13

6

Jennifer Bailey Walker

Kanawha

D

13

7

Charles E. King, Jr.

Kanawha

D

14

1

Richard "Rick" Facemire

Braxton

D

14

2

Jack Alsop

Webster

D

15

1

John Lewis Marks, Jr.

Harrison

D

15

2

Thomas A. Bedell

Harrison

D

15

3

Jim Matish

Harrison

D

16

1

Fred L. Fox, II

Marion

D

16

2

David Janes

Marion

D

17

1

Susan B. Tucker

Monongalia

R

17

2

Russell M. Clawges, Jr.

Monongalia

D

17

0

Phillip D. Gaujot    

Monongalia

D

18

0

Larry Miller

Preston

R

19

0

Alan D. Moats

Taylor

D

20

0

Jaymie Godwin Wilfong

Randolph

D

21

1

Lynn A. Nelson

Grant

R

21

2

Phil Jordan

Mineral

D

22

1

Donald H. "Don" Cookman

Hampshire

D

22

2

Jerry D. Moore

Pendleton

D

23

1

David H. Sanders

Jefferson

D

23

2

John Yoder

Jefferson

D

23

3

Christopher C. Wilkes

Berkeley

R

23

4

Gray Silver, III

Berkeley

D

23

5

Gina Marie Groh

Jefferson

D

24

1

Darrell Pratt

Wayne

D

24

2

James H. Young, Jr.

Wayne

D

25

1

William Stewart Thompson

Boone

D

25

2

Jay M. Hoke

Lincoln

D

26

0

Thomas H. "Tom" Keadle

Upshur

D

27

0

Warren McGraw

Wyoming

D

28

0

Gary L. Johnson

Nicholas

D

29

1

Phillip M. Stowers

Putnam

D

29

2

O. C. "Hobby" Spaulding

Putnam

D

30

0

Michael Thornsbury

Mingo

D

31

0

Robert A. Irons

Monroe

D


Back to top